top of page

Jak vybrat (svatebního) fotografa?

Ať už sháníte portrétního, párového, rodinného nebo svatebního fotografa, dřív nebo později budete stát před volbou. Jak najít toho pravého? Pojďme si zde shrnout pár věcí, které vám pomohou vybrat si fotografa na míru.

05_Novomanzelske_Svatba_A_a_J121.jpg

Ne každý může být ten pravý

Než začnu, pojďme si na začátek říct, že ne každý fotograf nám může vyhovovat. To, že má někdo drahou techniku, ještě neznamená, že má vizuální cit, nebo že se umí ke klientovi chovat Proto je dobré si udělat důkladnější rešerši a fotografa ideálně ozkoušet - dát si s ním schůzku, nafotit si třeba zásnubní fotky ještě před svatbou. Také se podívejte na recenze, nebo ho poproste o kontakty na pár nevěst, se kterýma fotil, aby vám daly upřímný názor. Pokud fotograf ví, že dělá svou práci dobře, nebude s tím mít problém. Zároveň už si ozkoušíte jeho styl komunikace, ochotu atp.

Chceš to levněji?

Dovolím si zde uplatnit své poznatky z rozhovorů, které jsem dělala v rámci závěrečné práce na VŠ. Na otázku „Co je pro vás fotografie?" mnoho mých respondentů odpovědělo, že fotografie je pro ně zhmotnění vzpomínek, které se dají archivovat a my tak máme možnost se k nim vracet. To je podle mě důležité si uvědomit v rámci rozhodování. Je tedy opravdu tak  důležité šetřit na vzpomínkách? 

 

Slyšela jsem takovou fajn radu pro nakupování oblečení: Nedívejte se na ceny, běžte po obchodě a vybírejte jen podle toho, jak se vám co líbí a jak vám to sluší. Víte proč se tohle radí? Protože ten kousek, budete milovat, bude vám slušet, rádi ho budete nosit a budete se v něm zkrátka cítit dobře. Budete ho nosit raději než  jeho levného náhradníka, ve kterém se kvůli levnějšímu materiálu potíte, tolik vám nesedí a po pár vyprání je nepoužitelný... Nevědomky tenhle kousek posouváme ve skříni níž a níž až zapomeneme, že ho máme, a pak stále chodíme do obchodů, hledáme něco pěkného protože stále „nemáme nic na sebe", a přitom ty krásné věci, co nám sluší jsme už nalezli. Jen jsme si to vždy rozmysleli kvůli ceně. Chápu, že strejda nebo kámoš fotograf je lákává levná nabídka. Podobně jako třeba ty šaty od kámošky, co koupila v akci a máte k nim kvůli ní nějaký vztah. Né každý dárek je ale vhodný a né vždy se v těch šatech mimo náš styl budem cítit hezky...

dekujeme (1).jpg

Ve dvou se to táhne líp

Často vidíte i nabízené balíčky více služeb než jen jednoho fotografa. (Třeba i jako zde na webu nabízíme foto a video službu). Jsou to nejčastěji kolegové, nebo celé sdružené týmy, agentury, které pokrývají služby od cateringu, přes fotografy, kameramany, vizáže atd. a jezdí na svatby společně. Má to své velké výhody a pokud nemáte nějaké velké důvody proti, doporučuju upřednostnit právě tyto týmové služby. Ušetříte tak nejen svůj čas při popisování harmonogramu dne každému zvlášť, ale také třeba na dopravě, poplatcích atp. Navíc tito lidé se většinou znají, mají společné zkušenosti, navzájem si pomáhají a jsou celkově sehranější. Vy se pak nemusíte starat o každého zvlášť.

 

Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že postup práce na svatbách máme s kolegyní kameramankou už krásně najetou, střídáme se u záběrů a stačí jen pohled a víme, kdo má co dělat. U jiných kameramanů sehranost kulhá, utíkají nám momenty a ovlivňuje to bohužel negativně na výsledek obou služeb.

Když chystáte svatbu nebo jste v očekávání, chcete mít, předpokládám, zaznamenané ty vzpomínky co nejkrásněji. Chcete, aby vám to na nich slušelo a aby to pokaždé byla radost se na ně dívat. Budou to totiž ty obrazy, které vám budou viset na stěně a ty vzpomínky, ke kterým se budete celý život vracet. Proto osobně doporučuji na vzpomínkách nešetřit a raději udělat třeba jednodušší výzdobu nebo vynechat jednorázová brčka či dřevěná srdíčka. Vyberte si toho fotografa, v jehož tvorbě se vidíte, který vám lidsky i výtvarně sedne a u kterého máte pocit, že se do jeho rukou můžete svěřit.

svatba_J-a-J_Novomanzele_foto_AmonymVisuals35.jpg

Fotograf jako lékař

Fotografie je obor jako každý jiný. A jako každý jiný obor má taky své specializace a žánry. Pokud nás bolí zub, nepůjdeme ke kožnímu lékaři. Podobně je to i s fotografy. Každý z nás se zaměřuje na jiný typ focení. A  když dokážeme nafotit krásné krajiny, neznamená to, že budeme dobrý v komunikaci s dětmi. Většinou se Vám snažíme ukázat druh fotografie, ve kterém se cítíme nejsilněji, který nás baví a ve kterém máme největší zkušenosti. Proto hledejte v řadách těch fotografů, který se věnují žánru, který ve výsledku chcete. Přeženu-li to: válečný fotograf vám asi nenafotí dokonalý New-Born i přesto, že s foťákem zacházet bezpochyby umí. A pro nevěsty rada: Vyžádejte si celá kompletní alba předchozích svateb. Jedna věc jsou fotografem vybrané 3 nejhezčí fotky webu, druhá věc je jeho práce na těch zbylých 200 dalších. :)

Styl jako žánr filmu

Každý umělec má trochu jiný rukopis. Tím rozumíme typ záběru, svícení, kompozici, úpravy a mnoho dalšího. Než tedy napíšete prvnímu fotografovi, co na vás vykoukne na googlu, prozkoumejte jeho galerii. Snažte se na sebe fotky nechat působit, vstřebávat jejich atmosféru. Ideálně si od fotografa najděte ty fotky, které budete sami chtít a srovnejte je s dalšími fotografy.. 

Sympatie hrají roli

Vrátím-li se k přirovnání s lékařem, né každý lék nám může vyhovovat a ne každá metoda je pro nás vhodná. Každý fotograf má své metody, se kterými pracuje. Samozřejmě se to trochu odvíjí od osobnosti, zkušeností, ale také od toho, jak je empatický a dokáže i z vaší řeči těla odvodit, co se vám líbí a do čeho vás už nepřirozeně tlačí. Ideální je, když na focení jde vše přirozeně, bez křečí a je to hlavně i zábava. :) Proto vždycky doporučuji vzít v potaz i emocionální stránku rozhodování a dát také na sympatie. S člověkem, se kterým budete tzv „na jedné vlně" se vám přeci jen bude pracovat líp, uvolníte se, možná se budete míň stydět a nebudete mít strach. Zvlášť na svatbách, kde je s vámi fotograf v podstatě pořád. Vaše vnitřní rozpoložení je z fotek opravdu hodně znát. A věřte, že vám bude víc lichotit přirozeně dobrá nálada zachycená v tom pravém momentu, než dokonale nasvícený portrét ale s mraky ve tváři. Ne nadarmo se v tomto ohledu říká, že to nejkrásnější, co i člověk může vzít, je přirozený úsměv.

Tipy na závěr a shrnutí

- Domluvte si s fotografem schůzku (většina z nás ji dělá bezplatně)

- Podívejte se na recenze

- Nechte se zkušebně vyfotit

- Vyžádejte si celá alba či víc fotek podobného žánru

- Upřednostněte spolupracující kolegy (foto + video, foto + koordinace, ...)

- Dejte i na sympatie (ať nemáte na svatbě „kakabusa", co nikoho nerozesměje)

- Nešetřete na vzpomínkách

Ať už si vyberete mě či jiného kolegu, děkuji Vám za přečtení a budu se těšit někdy třeba s foťákem <3 

Monika Kavalo

(amonym.visuals)

2J1A6165.jpg
bottom of page