Jak vybrat (svatebního) fotografa?
Ať už sháníte portrétního, párového, rodinného nebo svatebního fotografa, dřív nebo později budete stát před volbou. Jak najít toho pravého? Pojďme si zde shrnout pár věcí, které vám pomohou vybrat si fotografa na míru.

Ne každý může být ten pravý
Než začnu, pojďme si na začátek říct, že ne každý fotograf nám může vyhovovat. To, že má někdo drahou techniku, ještě neznamená, že má vizuální cit, nebo že se umí ke klientovi chovat a naopak. Proto je dobré si udělat důkladnější rešerši.
Fotograf jako lékař
Fotografie je obor jako každý jiný. A jako každý jiný obor má taky své specializace a žánry. Pokud nás bolí zub, nepůjdeme ke kožnímu lékaři. Podobně je to i s fotografy. Každý z nás se zaměřuje na jiný typ focení. A i když zvládneme nafotit i něco z jiného žánru, neznamená to, že jsme v něm dokonalí. Většinou se Vám snažíme ukázat druh fotografie, ve kterém se cítíme nejsilněji, který nás baví a ve kterém máme největší zkušenosti. Přeženu-li to: válečný fotograf vám asi nenafotí dokonalý New-Born i přesto, že s foťákem zacházet bezpochyby umí. Proto hledejte v řadách těch fotografů, který se věnují žánru, který ve výsledku chcete.
Styl
Podobně jako u žánru tomu bude i se stylem. Každý umělec má totiž trochu jiný rukopis. Tím rozumíme typ záběru, svícení, kompozici, úpravy a mnoho dalšího. Než tedy napíšete prvnímu fotografovi, co na vás vykoukne na googlu, prozkoumejte jeho galerii. Snažte se na sebe fotky nechat působit, vstřebávat jejich atomsféru. Ideálně si od fotografa najděte ty fotky, které budete sami chtít. Např. pokud hledáte svatebního fotografa, prozkoumejte hlavně jeho svatební snímky. Můžete zkusit najít shodné znaky, protože díky nim pochopíte, jak bude pravděpodobně postupovat i u vás.
Kdy šetřit?
Dovolím si zde uplatnit své poznatky z vysoké školy a rozhovorů, které jsem dělala v rámci závěrečné práce. Na otázku „Co je pro vás fotografie" mnoho mých respondentů odpovědělo, že fotografie je pro ně zhmotnění vzpomínek, které se dají archivovat a my tak máme možnost se k nim vracet. To je podle mě důležité si uvědomit v rámci rozhodování. Je opravdu tak důležité šetřit na vzpomínkách?
Existuje taková rada pro nakupování šatů. Nedívejte se na ceny, běžte po obchodě a vybírejte jen podle toho, jak se vám co líbí. Zkuste si to a pokud se ve vybraném kousku cítíte opravdu dobře vemte si jej, nedívejte se na cenu. Víte proč se tohle radí? Protože to bude kousek, který budete milovat, budete ho rádi nosit a budete se v něm cítit dobře. Budete ho nosit raději než pouze jeho levného náhraníka, po kterém ráno ve skříni ani nezavadíme pohledem a nevědomky ho budete posouvat pořád níž a níž až zapomente, že ho máte. Pak stále chodíme do obchodů, hledáme něco pěkného protože stále „nemáme nic na sebe" a přitom ty krásné věci, co nám sluší jsme už nalezli. Jen jsme si to vždy rozmysleli kvůli ceně a pak toho litovali.
Když chystáte svatbu nebo jste v očekávání, chcete mít, předpokládám, zaznamenané ty nezapomenutelné momenty co nejkrásněji. Budou to totiž ty obrazy, které vám budou viset na stěně a ty vzpomínky, ke kterým se budete celý život vracet. Proto osobně doporučuji na vzpomínkách nešetřit a raději udělat třeba jednodušší výzdobu nebo vynechat jednorázová brčka či dřevěná srdíčka. Vyberte si zkrátka toho fotografa, v jehož tvorbě se vidíte, který vám lidsky i výtvarně sedne a u kterého máte pocit, že se do jeho rukou můžete svěřit a dopadne to zkrátka vždy dobře.
Sympatie hrají roli
Vrátím-li se k přirovnání s lékařem, né každý lék nám může vyhovovat a ne každá metoda je pro nás vhodná. Každý fotograf má své metody, kterými pracuje. Samozřejmě se to trochu odvíjí od osobnosti, zkušeností, ale také od toho, jak vysokou má sociální inteligenci. Díky ní totiž může lépe odhadnout, jak k vám má přistupovat, abyste se na focení cítili co nejlépe, a zároveň, aby z vás nenápadně dostal to nejlepší a vy byli s výsledkem spokojení. Proto vždycky doporučuji vzít v potaz i emocionální stránku rozhodování a dát také na sympatie. S člověkem, se kterým budete tzv „na jedné vlně" se vám přeci jen bude pracovat líp, uvolníte se, možná se budete míň stydět a nebudete mít strach. Vaše nálada a vnitřní rozpoložení je z fotek opravdu hodně znát. A věřte, že vám bude víc lichotit přirozeně dobrá nálada zachycená v tom pravém momentu, než dokonale nasvícený portrét ale s mraky ve tváři. Ne nadarmo se v tomto ohledu říká, že to nejkrásnější, co i člověk může vzít, je přirozený úsměv.
Má fotograf plnit mé přání?
Kvantita nebo kvalita?
Kámoš fotograf?
Cena nezaručuje kvalitu